O autorze
Michał Gortat: Żyję w miejskiej dżungli i patrzę, jak inni sobie w niej radzą. Śmieszą mnie kompleksy celebrytów, przeraża brak gustu decydentów, oburza arogancja władz. Walczę z głupotą. Lubię wiedzieć, więc często pytam: dlaczego? Piszę, bo chcę znać odpowiedź. Jeśli ją znam, podaję dalej.

Polska w trocinie czyli pamiętajcie o ogrodach

Zielona Warszawa. Czy to się zmieni?
Zielona Warszawa. Czy to się zmieni? Fot. Michał Gortat
Taran dobrej zmiany idzie przez Polskę i zostawia po sobie drzazgi. Dosłownie. Odkąd stery przejęły obecne władze, ciągle słychać o ich kolejnych, często szalonych pomysłach. Politycy rządzącej partii tak bardzo chcą zaistnieć i pozostawić po sobie trwały ślad w historii, że zdają się nie brać pod uwagę, czy przypadkiem komuś nie szkodzą, a jeśli nawet, to komu. Szkodzą bowiem nie tylko znienawidzonym resortowym dzieciom, wykształciuchom, układowi i szeroko pojętemu lewactwu. Dobra zmiana daje w kość wszystkim.

Najwięcej szkody, choć dopiero przyszłe pokolenia boleśnie to odczują, wyrządziła nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, w myśl której właściciele działek mogą wycinać drzewa bez ograniczeń. Ustawa była inicjatywą poselską, więc do głosowania poszła bez konsultacji, a te akurat byłyby wskazane, bo projekt był pisany na kolanie, przepisy są nielogiczne i dziurawe. Minister Szyszko nie obawia się, że dojdzie do masowych wycinek, bo ustawa zakłada pewne ograniczenia, problem w tym, że te ograniczenia są dziecinnie łatwe do obejścia, a życie pokazuje, jak bardzo minister środowiska mylił się w swej naiwności.
Praktycznie nie ma dnia, żeby nie było słychać o kolejnej wycince. W samej Warszawie przyjęło to już masowy charakter: ulica Stalowa, Aleja Na skarpie, skwer przed Urzędem Dzielnicy przy Nowogrodzkiej, działka naprzeciw szpitala Orłowskiego. Lista wydłuża się z każdym dniem, a pod topór idą setki drzew. Legalnie, bo drzew na prywatnej działce nie można wyciąć tylko wtedy, gdy wycinka ma związek z działalnością gospodarczą. Jeśli więc właściciel zadrzewionej działki będzie miał kaprys zamienić ją w betonowy plac, może to zrobić. Nie wolno mu tylko na tym placu prowadzić działalności gospodarczej. Nikt jednak nie zabroni mu swojej własności sprzedać, a nabywca ogołoconej z drzew działki będzie mógł ją zabudować i nawet odprzedać z powrotem pierwotnemu właścicielowi. Tego niestety ministerialna tęga głowa nie wzięła pod uwagę.
Nie wzięła też jeszcze jednego, istotniejszego: matka natura (lub jak kto woli: Stwórca) tak urządziła świat, że zwierzęta pobierają tlen i oddają dwutlenek węgla, a rośliny odwrotnie – pobierają dwutlenek węgla, uwalniając do atmosfery życiodajny tlen. Dostęp do czystego powietrza, podobnie jak do wody, jest fundamentalnym prawem człowieka. W Słowenii dostęp do wody jest nawet zapisany w konstytucji. Czy ktoś wyobraża sobie zalanie betonem źródła rzeki, bo ta akurat wypływa z prywatnej posesji? Absurd, prawda?

Nie wiem, czy minister ma rodzinę. Jakieś dzieci, wnuki? Najwyraźniej nie przeszkadza mu, że pozbawia je źródła życia. Nie przesadzam. Jedynymi producentami tlenu są rośliny, drzewa dostarczają nam go najwięcej. Bez drzew człowiek nie przeżyje, a tych, dzięki wadliwej ustawie jest z dnia na dzień coraz mniej. Tlen jest bardzo demokratyczny, nie dzieli się na prawilny i lewacki. Wszyscy oddychają tym samym, a gdy go zabraknie, dusić się zaczną wszyscy jednakowo. Minister środowiska też.

Trwa ładowanie komentarzy...